Pobieranie pogody...

160 lat Tramwajów Warszawskich. Jubileuszowe świętowanie podczas Nocy Muzeów

Michał Ciechowski

15 maja, 2026

To będzie wyjątkowy wieczór dla wszystkich miłośników Warszawy, historii komunikacji miejskiej i zabytkowych tramwajów. Dokładnie 160 lat temu na ulice stolicy wyjechały pierwsze tramwaje. Z tej okazji 16 maja, podczas Nocy Muzeów, Tramwaje Warszawskie zapraszają mieszkańców i gości stolicy do zabytkowej zajezdni R-2 Praga przy ul. Kawęczyńskiej.

Fot, Tramwaje Warszawskie
Fot, Tramwaje Warszawskie

Obchody jubileuszu rozpoczną się o godz. 17:00 uroczystą paradą historycznych wagonów. Zabytkowe tramwaje wyruszą z placu Narutowicza i przejadą ulicami Warszawy do zajezdni R-2 Praga. W paradzie będzie można zobaczyć zarówno warszawskie klasyki, jak i wyjątkowych gości z innych miast. Wśród pojazdów pojawią się m.in. tramwaj A, tramwaj W, składy K+ND, 4N1+4ND, K+P1D1 oraz tramwaj 112N.

Organizatorzy przypominają, że parada nie będzie zatrzymywać się na trasie. Do wagonów będzie można wsiąść wyłącznie na placu Narutowicza, w miarę dostępności miejsc. Wagon A przewiezie zwycięzców aukcji WOŚP.

Od godz. 18:15 dla zwiedzających otwarta zostanie najstarsza zajezdnia tramwajowa Tramwajów Warszawskich, położona na warszawskich Szmulkach. To rzadka okazja, by zajrzeć do miejsca na co dzień niedostępnego dla pasażerów, zobaczyć zaplecze techniczne, poznać kulisy pracy tramwajarzy oraz historię jednej z najbardziej klimatycznych zajezdni w Warszawie.

Akcenty jubileuszowe

Nie zabraknie także jubileuszowego akcentu. Na uczestników wydarzenia będzie czekał urodzinowy tort przygotowany przez praską cukiernię, którym wspólnie uczczone zostanie 160-lecie Tramwajów Warszawskich.

Wieczór w zajezdni uświetni koncert warszawskich przebojów. O godz. 19:00 wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna SGGW w Warszawie pod dyrekcją Tomasza Labunia. W repertuarze znajdą się m.in. „Sen o Warszawie”, „Stacja Warszawa”, „Warszawa” zespołu T.Love oraz muzyka filmowa wpisująca się w klimat jubileuszowego spotkania. Koncert poprowadzi Krzysztof Procajło, a na scenie wystąpią soliści: Judyta Nowak-Labuń, Patrycja Ciborowska i Łukasz Lipski.

Przez cały czas trwania wydarzenia kursować będzie również specjalna linia tramwajowa „M” na trasie Zajezdnia Praga – Metro Płocka. Na trasę wyjadą zabytkowe i historyczne wagony, w tym składy K+ND, 4N1+4ND, K+P1D1, tramwaj 112N oraz tramwaj GT6.

Jubileusz 160-lecia Tramwajów Warszawskich będzie okazją do spotkania z historią stołecznej komunikacji, zobaczenia unikatowego taboru i spędzenia niezwykłego wieczoru w zabytkowej przestrzeni praskiej zajezdni.

Udostępnij: