Pobieranie pogody...

Gdańsk: tramwaje wrócą na ul. 3 Maja tydzień wcześniej

Michał Ciechowski

26 maja, 2026

Od poniedziałku, 1 czerwca, tramwaje ponownie pojadą ul. 3 Maja. Remont sieci trakcyjnej w rejonie skrzyżowania ul. Nowe Ogrody, Hucisko i 3 Maja zakończy się tydzień wcześniej, niż pierwotnie zakładano. Oznacza to powrót linii 4, 10, 11 i 12 na stałe trasy oraz przywrócenie rozkładów jazdy obowiązujących przed rozpoczęciem prac.

Remont trakcji na ul. 3 Maja zakończył się tydzień wcześniej, niż planowanoGrzegorz Mehring/ www.gdansk.pl
Remont trakcji na ul. 3 Maja zakończył się tydzień wcześniej, niż planowano
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Modernizacja objęła blisko 2-kilometrowy odcinek sieci trakcyjnej w Śródmieściu, położony na jednym z kluczowych ciągów komunikacyjnych w centrum miasta. W ramach inwestycji kompleksowo wymieniono elementy infrastruktury tramwajowej, w tym m.in. 40 kompletów konstrukcji poprzecznych sieci trakcyjnej, ponad 2,3 km przewodu jezdnego, ponad 1,5 km lin nośnych, 36 konstrukcji wysięgnikowych oraz urządzenia zasilające i sterujące. Odnowiono także powłoki malarskie 26 słupów trakcyjnych i trakcyjno-oświetleniowych.

Dotychczasowa sieć trakcyjna nad torowiskiem w rejonie ul. 3 Maja, Hucisko i Nowe Ogrody była eksploatowana od wielu lat. Jej modernizacja była konieczna ze względu na bezpieczeństwo oraz niezawodność ruchu tramwajowego w tej części miasta.

Przed czasem zakończono również prowadzone równolegle prace utrzymaniowe na wiadukcie w ciągu ul. Hucisko. Obejmowały one wymianę nawierzchni jezdni, remont dylatacji oraz chodników. Dzięki temu kierowcy już od czwartku, 21 maja, mogą korzystać z pełnej szerokości obiektu.

Łączna wartość prac związanych z remontem trakcji tramwajowej oraz wiaduktu wyniosła 2 198 799,66 zł. Wykonawcą inwestycji była firma BDF System, wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Zgodnie z umową roboty miały potrwać do 8 czerwca 2026 r.

Wcześniejsze zakończenie inwestycji ma istotne znaczenie dla organizacji ruchu w centrum miasta przed rozpoczęciem kolejnego etapu prac na ul. Hucisko, planowanym na 27 czerwca. Zmodernizowana infrastruktura tramwajowa i drogowa pozwoli sprawniej przejąć część ruchu oraz utrzymać komunikację w rejonie Śródmieścia podczas kolejnych remontów.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Od poniedziałku, 1 czerwca, tramwaje linii 4, 10, 11 i 12 wrócą na swoje stałe trasy. Przywrócone zostaną również rozkłady jazdy obowiązujące przed remontem sieci trakcyjnej. Stałą trasą ponownie pojedzie także autobus linii 130 w kierunku Muzeum II Wojny Światowej.

Jeszcze w niedzielę, 31 maja, prowadzone będą prace związane z demontażem rozjazdu nakładkowego na ul. Nowe Ogrody i 3 Maja. Tego dnia linie tramwajowe 10 i 12 będą kursowały na zmienionych trasach, a pasażerowie będą mogli skorzystać z zastępczych linii autobusowych T10 i T12. Zakończy się także funkcjonowanie tymczasowych linii 90 i 92.

W niedzielę, 31 maja, linia 10 będzie kursować na trasie Nowy Port – Dworzec Główny – Chełm Witosa, a linia 12 na trasie Zaspa – Oliwa – Wrzeszcz – Dworzec Główny – Chełm Witosa. Uruchomione zostaną także zastępcze linie autobusowe: T10 na trasie Plac Solidarności – Dworzec Główny – Brętowo PKM oraz T12 na trasie Plac Solidarności – Dworzec Główny – Ujeścisko.

Od niedzieli, 31 maja, wprowadzone zostaną również niewielkie korekty w rozkładach jazdy linii 6. Od poniedziałku, 1 czerwca, ponownie funkcjonować będzie linia 4 w dni powszednie, a kursy wykonywane w czasie remontu przez linię 2 wrócą na linię 4. W dni powszednie przywrócone zostanie także kursowanie linii 11.

Udostępnij: