Firma Gülermak poinformowała Miasto Kraków, że planowany termin zakończenia prac budowlanych, testów oraz odbiorów infrastruktury linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju KST IV został wyznaczony na 31 sierpnia br. Jednocześnie wykonawca podtrzymał wcześniejszą deklarację, zgodnie z którą do 30 czerwca zakończone mają zostać prace prowadzone na powierzchni, wpływające na ruch pieszy i drogowy.

Nowe połączenia tramwajowe zostaną uruchomione niezwłocznie po formalnym oddaniu linii do użytkowania.
Jak wskazuje wykonawca, zmiana deklarowanego terminu tzw. „Pierwszego Dnia Dostępności” wynika m.in. z braku realizacji w uzgodnionym terminie podłączenia zasilania elektroenergetycznego przez firmę Tauron oraz z konieczności uzyskania zamiennej decyzji ZRID dla fragmentu układu drogowego. Gülermak wskazuje również, że na harmonogram prac wpływ miały niskie temperatury występujące na przełomie 2025 i 2026 roku.
Obecnie analizowane są okoliczności wskazane przez wykonawcę oraz ich rzeczywisty wpływ na harmonogram realizacji inwestycji. Zgodnie z postanowieniami umowy PPP, czyli partnerstwa publiczno-prywatnego, w przypadku niedotrzymania terminu realizacji inwestycji wykonawcy mogą zostać naliczone kary umowne. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w których opóźnienie wynika z przyczyn od niego niezależnych.
Według aktualnych informacji posiadanych przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, podanie zasilania przez Tauron ma nastąpić w najbliższych tygodniach. Po jego uruchomieniu w tunelu rozpoczną się testy systemów, w tym systemów bezpieczeństwa. Następnie realizowane będą ostatnie prace montażowe, tak aby linia KST IV była ostatecznie gotowa do użytkowania.
Dodatkowo w okresie wakacyjnym prowadzone będą prace na ulicach Jancarza i Bohomolca. Ich zakres wykracza poza pierwotne założenia projektu.
Nowa, licząca około 4,5 kilometra linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju KST IV połączy Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Meissnera i Lema. Inwestycja ma skrócić czas dojazdu do centrum miasta o około 12 minut. To pierwszy tak duży projekt transportowy w Polsce realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.




